?what is ethereum

اتریوم چیست؟

Name Price24H (%)
Ethereum (ETH)
$3,782.45
0.93%

اتریوم چیست؟

اتریوم در واقع از نسل دوم ارز های دیجیتال است که آلت‌کوین ها نامیده می‌شوند. بر خلاف بیت کوین که سازنده اش «ساتوشی ناکاموتو» هویتی نامعلوم دارد و تا کنون کسی اورا ملاقات نکرده است، سازنده این رمز ارز جوان روسی 23 ساله ای به نام «ویتالیک بوترین» بود. ایده ساخت اتریوم در سال 2013 در یک وایت پیپر توسط این جوان که در مجله ای مربوط به بیت کوین کار می‌کرد منتشر شد. او معتقد بود که بیت کوین دچار نقاط ضعفی است که باید برطرف شوند. او در سال 2014 به کمک چند توسعه دهنده ایده خود را کامل کرد و در ماه آگوست همان سال شروع به جذب سرمایه کرد. این ارز در سال 2015 پا به عرصه ارز های دیجیتال گذاشت.

بیت کوین و اتریوم در عین شباهت هایی که به یکدیگر دارند تفاوت های زیادی نیز دارند. یک تفاوت بزرگ بیت کوین و اتریوم شبکه بلاک چین آن هاست. بیان ساده این تفاوت اینگونه است: بلاک چین بیت کوین را بستری در نظر بگیرید که فقط یک نرم افزار بیت کوین بر روی آن اجرا می‌شود و فعالیت می‌کند. بلاک چین اتریوم بستری است که هزاران نرم افزار و فعالیت مختلف می‌تواند بر روی آن انجام شود. این تفاوت باعث به وجود آمدن توکن در شبکه اتریوم می‌شود. توکن ارزی است که خودش بلاک چین مخصوص ندارد و از بلاک چین های دیگر مانند بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. توکنی که در شبکه اتریوم از آن برای پرداخت استفاده می‌شود، اتر نام دارد. هر اتر مانند بیت کوین که از 100000000ساتوشی تشکیل شده است، از 1000000 «Szabo» تشکیل شده است. بیت کوین و اتریوم هر دو قابل استخراج هستند ولی با این تفاوت که کوین های قابل استخراج بیت کوین به 21 میلیون واحد محدود هستند ولی در اتریوم چنین محدودیتی وجود ندارد. تفاوت دیگر زمان کامل شدن بلاک های جدید است که بر مدت زمان تأیید تراکنش تأثیر زیادی دارد. این عمل در بلاک چین بیت کوین 10 دقیقه طول می‌کشد ولی در بلاک چین اتریوم این عمل تنها 14 ثانیه طول می‌کشد که این ویژگی مزیت سریع تر تأیید شدن تراکنش ها را به دنبال دارد.

مفهوم نام آشنایی که در بلاک چین اتریوم وجود دارد قرارداد های هوشمند هستند. قرارداد هوشمند مفهومی است که با معرفی اتریوم وارد حوزه ارزهای دیجیتال شد. در واقع قراردادهای هوشمند امکان انجام معاملات قابل اعتماد بدون تعامل شخص ثالث را فراهم می‌کند. به عبارتی قراردادهای هوشمند بر اساس قوانینی که برنامه ریزی شده است، در صورت تحقق شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده، به طور خودکار اجرا می شوند. حمایت کنندگان این بلاک چین نوید استفاده گسترده از قرار داد های هوشمند را در آینده می‌دهند.

با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این آلت کوین بدانید و از فرصت های بزرگ آن باخبر شوید

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *