از پروژه های اسکم دوری کنید!

برای درک بهتر پروژه های اسکم باید نوع عملکرد این پروژه ها را از یکدیگر تشخیص دهیم بنابراین، این پروژه هارا به چند دسته تقسیم می‌کنیم:

دسته اول: پروژه های پانزی و پروژه های هرمی

دسته دوم: شت‌ کوین ها

شناسایی دسته اول بسیار ساده است، ویژگی مشترک همه این پروژه ها پرداخت سود به صورت ماهانه یا دوره های چند روزه یا پرداخت پاداش برای زیرمجموعه گیری ( referral ) است. برای مثال پروژه doubleway پروژه سرمایه گذاری از طریق زیرمجموعه گیری، پانزی و اسکم بود. این پروژه با وعده پرداختن میزان کمی اتریوم ( 0.08 ) به ازای هر زیرمجموعه تلاش برای جذب سرمایه کرده است. این جذب سرمایه با عناوینی این چنین انجام شد: شما می‌توانید با افزایش مقدار سرمایه سطح پاداش زیرمجموعه‌گیری ( referral ) خود را افزایش دهید. اکثر پروژه های پانزی تبلیغات گسترده ای دارند و بزرگنمایی های بیش از حد را در دستور کار خود قرار می‌دهند. با این حال تشخیص این پروژه ها چندان مشکل نیست و به راحتی می‌توان دریافت که همه این پروژه ها شگرد هایی تقریباً یکسان برای جذب سرمایه دارند.

خطر بزرگ دیگری که سرمایه تازه واردان و کاربران دنیای ارز های دیجیتال را تهدید می‌کند، شت‌ کوین ها هستند. پروژه های شت‌  کوین به طور معمول با وعده‌های دروغین و عدم وجود توجیه اقتصادی و نبود بازار تقاضای لازم، صرفا با تبلیغات نام یک کوین را بر سر زبان ها می‌اندازند و به سرمایه گذاران می‌فروشند. این  کوین ها در گذرزمان قیمتی بسیار ناچیز نسبت به قیمت عرضه اولیه خود پیدا می‌کنند و تیم های ایجاد کننده این کوین ها با سرمایه های مردم فرار می‌کنند. شناخت شت ‌کوین ها بسیار سخت است و می‌توان بخش بزرگی از بازار رمز ارز ها را این شت ‌کوین ها هستند که تشکیل می‌دهند.  

به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌شود قبل از هرگونه سرمایه گذاری در دنیای رمز ارز ها با یک متخصص معتبر مشورت کنند تا در دام پروژ های کلاه برداری نیافتند.

برای شناخت بهتر پروژه های اسکم با ما همراه باشید و از راهکار های مفید ما بهره مند شوید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *